By browsing our site you accept the installation and use cookies on your computer. Know more

Menu Logo Principal CIRAD IUFRO

IUFRO Genomics and forest tree genetics

Genomics and forest tree genetics

a conference jointly organised by the four working parties of IUFRO subdivision 2.4 (Genetics) with three side events

30 May - 3 June, 2016 Arcachon, France

2000px-Vector_Book_blue.svg

 The book of abstracts will not be printed. This is our contribution for a greener conference. It is available here for download.

Program Icon

The programme is also available here for download.

Please stick to your allotted speaking time (30 minutes for invited speakers, 15 minutes for selected talks: including questions)

Sunday, May 29 2016

Week-end arrival

 

Monday, May 30 2016 am
  • 10:00 am - 6:00 pm   Registration and poster mounting
  • 9:00 am - 12:00 am   Evoltree governing board meeting
Monday, May 30 2016 pm
  • Welcome to the Joint IUFRO conference

           1:30 pm - 2:00 pm   Christophe Plomion (Conference organizer), Catherine Bastien and Antoine Kremer in memory of Jean-François Lacaze (INRA, France) and Thomas Ledig (UC Davis, USA).

Opening Keynote Lecture

 
2:00 pm - 2:30 pm Outi Savolainen (University of Oulu, Finland)
  Genomic consequences of phenotypic selection (in Pinus sylvestris and Arabidopsis lyrata)

Session  1: Genetic architecture of local adaptation and species boundaries

(Sponsored by GENOME...read more for a special issue "The Evolution of Tree Diversity")


Chairs: Xiao-Ru Wang, Christian Lexer

Invited speaker

 
2:30 pm - 3:00 pm Nicolas Bierne (CNRS, France)
  Crossing the species barrier: is local interspecies introgression adaptive?

Selected talks

 
3:00 pm - 3:15 pm Christian Lexer (University of Fribourg, Switzerland)
  Genomic architecture of adaptation and species boundaries in a Eurasian Populus species complex
   
3:15 pm - 3:30 pm Thibault Leroy (INRA - Univ. Bordeaux, France)
  Identification of recent secondary contacts between four morphologically distinct oak species
   
3:30 pm - 3:45 pm Carl J. Douglas (University of British Columbia, Canada)
  Genome-wide local ancestry analysis reveals cassette-like adaptive introgression from Populus balsamifera (balsam poplar) into P. trichocarpa (black cottonwood)
   
3:45 pm - 4:00 pm Jeremy S. Johnson (Texas A&M Universiy, United States)
  Landscape genomics approach to study historic response of mountain hemlock to Pleistocene glaciation at its range limit in Alaska, USA 
4:00 pm - 4:30 pm     Coffee break

Invited speaker

 
4:30 pm - 5:00 pm Alex Buerkle (University of Wyoming, United States)
  Inconsistent reproductive isolation

Selected talks 

 
5:00 pm - 5:15 pm Pablo Goicoechea (NEIKER, Spain)
  Living-at-the-Edge: Speciation and Adaptation in Marginal Populations of two Mediterranean White Oaks
   
5:15 pm - 5:30 pm Ivan Scotti (INRA, URFM Ecology of the Mediterranean Forests, Avignon, France)
  Comparative population genomics of local adaptation
   
5:30 pm - 5:45 pm Jonathan Degner (University of British Columbia, Canada)
  Gene-specific Introgression drives local climatic adaptation in a North American spruce hybrid zone (Picea engelmannii x P. glauca)
   
5:45 pm - 6:00 pm Xiao-Ru Wang (Umeå University, Sweden)
  Widespread selection and adaptive introgression of parental alleles in the genome of the hybrid pine Pinus densata
   
6:00 pm - 6:15 pm Cyril Firmat (INRA - Univ. Bordeaux, France)
  Evolutionary dynamics of the leaf phenological cycle in an oak metapopulation along an elevation gradient
  • 8:00 pm - 11:00 pm   
    • Welcome reception and poster session - Conference venue
    • Welcome by Yves Foulon (Deputy and Mayor of Arcachon), Hubert de Rochambeau (Chairman of INRA Aquitaine) and Yousry El-Kassaby (IUFRO division 2 representative)
Tuesday, May 31 2016 am

Session 2: Linking phenotype, genotype & environment

(EVOLTREE scientific session)


Chairs: Sally Aitken, Jason Holliday

Invited speaker

 
8:30 am - 9:00 am Angela Hancock (Max F. Perutz Laboratories, Austria)
  Understanding local adaptation using Arabidopsis thaliana as a model

Selected talks

 
9:00 am - 9:15 am Shannon Dillon (CSIRO Agriculture, Australia)
  Making the most of a high CO2 world: genomic factors associated with eucalypt performance under future CO2 conditions
   
9:15 am - 9:30 am Santiago C. González-Martínez (INRA - Univ. Bordeaux, France)
  Ecological genetics and adaptation in European yew (Taxus baccata L.)
   
9:30 am - 9:45 am Christian Rellstab (WSL Swiss Federal Research Institute, Switzerland)
  Signatures of local adaptation in candidate genes of oaks (Quercus spp.) in respect to present and future climatic conditions
   
9:45 am - 10:00 am Jason Holliday (Virginia Polytechnic Institute and State University, United States)
  Recombination rate variation, hitchhiking, and central-peripheral structure shape deleterious load in black cottonwood (Populus trichocarpa)
10:00 pm - 10:30 pm     Coffee break

Invited speaker

 
10:30 am - 11:00 am Matthew Rockman (New York University, United States)
  Maternal and zygotic genetic effects in life-history evolution

Selected talks

 
11:00 am - 11:15 am François Lefèvre (INRA, URFM Ecology of the Mediterranean Forests, Avignon, France)
  Polygenic adaptation in a hierarchical population structure
   
11:15 am - 11:30 am Andrea R. Pluess (Swiss Federal Institute of Forest, Switzerland)
 

Evidence for local adaptation and potential maladaptation to climate change in Fagus sylvatica: Genome-environment and phenotype-environment associations at regional scale

   
11:30 am - 11:45 am Jean-Marc Gion (CIRAD, France)
  Daily stem radial fluctuations in Eucalyptus reveal the dynamic of the genetic determinants of trees response to environment
   
11:45 am - 12:00 am Libby Pinkard (CSIRO Agriculture, Australia)
  Understanding the genetic basis of CO2 responsiveness under controlled conditions: design challenges in the genomics era
   
12:00 am - 12:15 am Sally Aitken (University of British Columbia, Canada)
  Validating climate-adaptation candidate genes and translating variation into assisted gene flow strategies
  • 12:15 am - 2:00 pm    Lunch and poster viewing
Tuesday, May 31 2016 pm

Session 3: Abiotic stress responses & biotic interactions

(Sponsored by TREE PHYSIOLOGY....read more for an invited issue)


Chairs: Janice Cooke, Igor Yakovlev

Invited speaker

 
2:00 pm - 2:30 pm Rishikesh P. Bhalerao (Umeå Plant Science Centre, Sweden)
  Molecular basis of adaptation to seasonal changes in boreal trees

Selected talks

 
2:30 pm - 2:45 pm Kate R. St.Onge (University of Alberta, Canada)
  Adaptive Variation in Lodgepole and Jack Pine Population Responses to Mountain Pine Beetle Fungal Associates and Abiotic Stresses
   
2:45 pm - 3:00 pm Timothy Tschaplinski (Oak Ridge National Laboratory, United States)
  The nature of the progression of drought stress drives differential metabolomic responses in Populus deltoïdes
   
3:00 pm - 3:15 pm Igor Yakovlev (Norwegian Institute for Bioeconomy research, Norway)
  Genome-wide transcriptome and miRNA profiling of epigenetic memory formation in somatic embryos of Norway spruce in response to temperature conditioning
   
3:15 pm - 3:30 pm François Buscot (Helmholtz Centre for Environmental Research, Germany)
  Endogenous rhythmic growth, a trait suitable for the study of interplays between multitrophic interactions and tree development
   
3:30 pm - 3:45 pm Stéphane Maury (Université d’Orléans, France)
  Epigenomics and tree phenotypic plasticity in response to water deficit
3:45 pm - 4:15 pm     Coffee break

Invited speaker

 
4:15 pm - 4:45 pm Joy Bergelson (University of Chicago, United States)
  Diffuse interactions shape the dynamics of a plant pathogen interaction

Selected talks

 
4:45 pm - 5:00 pm Grégoire Le Provost (INRA - Univ. Bordeaux, France)
  Discovering genes involved in ecological speciation in European white oaks using an RNAseq approach
   
5:00 pm - 5:15 pm Henning Wildhagen (Georg-August-University Göttingen, Germany)
  Tissue-specific transcriptome profiles underlying genotype- and drought-related variation in phenotypic traits in Populus nigra
   
5:15 pm - 5:30 pm Fabien Mounet (Université de Toulouse, France)
  Low temperatures induce secondary cell wall remodeling in Eucalyptus through a complex network of transcription factors
   
5:30 pm - 5:45 pm Geneviève Parent (University of Oxford, United Kingdom)
  Evolution of a resistance mechanism in conifers
   
5:45 pm - 6:00 pm Janice Cooke (University of Alberta, Canada)
  Responses of an evolutionarily co-evolved and a naïve pine host in the face of mountain pine beetle range expansion
  • 6:30 pm - 8:30 pm    EVOLTREE 10 Years Celebration Reception and Book Launch - Conference venue
  • Free evening
Wednesday, June 1 2016 am

Session 4: Phylogenetics and genomic evolution

(Sponsored by GENOME...read more for a special issue "The Evolution of Tree Diversity")


Chairs: Andrew Hipp, Myriam Heuertz

Invited speaker

 
8:30 am - 9:00 am Myriam Heuertz (INRA - Univ. Bordeaux, France)
  Hybridization and the evolution of tropical tree species complexes

Selected talks

 
9:00 am - 9:15 am Juan P Jaramillo-Correa (Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico)
  Demographic and ecological factors operating at different temporal and spatial scales shaped the evolution of Mexican firs (Abies, Pinaceae)
   
9:15 am - 9:30 am Véronique Jorge (INRA, Orléans, France)
  Napoleonian legacy in Populus nigra populations
   
9:30 am - 9:45 am Damien D. Hinsinger (Guangxi University, China)
  Phylogenomics in tropical Fagaceae: an example from Castanopsis (D. Don) Spach
   
9:45 am - 10:00 am Andrew L. Hipp (The Morton Arboretum, United States)
  What do we mean by oak species and the oak phylogeny? Oak species coherence and parallel ecological diversification in the red and white oaks
10:00 pm - 10:30 pm     Coffee break

Invited speaker

 
10:30 am - 11:00 am Paul Manos (Duke University, United States)
  Mighty oaks from little acorns grow: phylogenomic data add new branches to the Quercus tree of life

Selected talks

 
11:00 am - 11:15 am Stefanie Wagner (INRA - Univ. Bordeaux, France & GeoGenetics, Denmark)
  Waterlogged Oak Wood from across Europe Provides New Source for Tree Ancient DNA
   
11:15 am - 11:30 am Martin Lascoux (Uppsala University, Sweden)
  Molecular adaptation in spruce species
   
11:30 am - 11:45 am Gustavo I. Giles-Pérez (Universidad Nacional Autónoma de México, Mexico)
  Bayesian computation analyses suggest a complex evolutionary history in a fir species complex from central Mexico (Abies, Pinaceae)
   
11:45 am - 12:00 am Paloma Torroba-Balmori (INIA Forest Research Centre, Spain)
  Demography at different scales in the wide-spread tropical species Symphonia globulifera (Clusiaceae)
   
12:00 am - 12:15 am Joane Elleouet (University of British Columbia, Canada)
  Linking demographic history and microevolution in an expanding conifer species using genomic and tree ring data
  • 12:15 am - 1:45 pm   Lunch and poster viewing
  • 1:45 pm                      Conference group photo
Wednesday, June 1 2016 pm

Session 5: Using genomics to meet the conservation and breeding challenges of the 21st century 

(Sponsored by INRA SELGEN and H2020 GENTREE)


Chairs: Koen Kramer, Fikret Isik

Invited speaker

 
2:00 pm - 2:30 pm Christian Maltecca (NC State University, United States)
  Causes and consequences of inbreeding: a livestock genomic perspective

Selected talks

 
2:30 pm - 2:45 pm Laurent Bouffier (INRA - Univ. Bordeaux, France)
  Use of molecular markers to enhance genetic gains in the maritime pine breeding program
   
2:45 pm - 3:00 pm Blaise Ratcliffe (University of British Columbia, Canada)
  Accuracy and precision of genetic parameters using the single-step BLUP method with varying genotyping effort in open-pollinated Picea glauca
   
3:00 pm - 3:15 pm Dorothy Steane (University of Tasmania, Australia)
  Using genomic information to increase resilience of forest tree plantings
   
3:15 pm - 3:30 pm Fran Thistlethwaite (University of British Columbia, Canada)
  Genomic Selection in Douglas-fir (Pseudotsuga menziesii)
   
3:30 pm - 3:45 pm Jared Westbrook (The American Chestnut Foundation, United States)
  A tale of two pathogens: Accelerating restoration of the American chestnut using genomic selection
3:45 pm - 4:15 pm     Coffee break

Invited speaker

 
4:15 pm - 4:45 pm Aaron B.A. Shafer (Uppsala University, Sweden)
  Conservation [and] Genomics of Free-Ranging Populations

Selected talks

 
4:45 pm - 5:00 pm María Jesús Serra-Varela (University of Valladolid, INIA, Spain)
  Assessing vulnerability to support conservation management. An example with two Mediterranean pines
   
5:00 pm - 5:15 pm Sean Hoban (The Morton Arboretum, United States)
  Collecting seeds for ex situ conservation of forest trees: how much and from where ?
   
5:15 pm - 5:30 pm Richard Buggs (Queen Mary University of London, United Kingdom)
  Phylogenomics of the ash genus to discover genes conferring low susceptibility to ash dieback and emerald ash borer
   
5:30 pm - 5:45 pm Ole K. Hansen (University of Copenhagen, Denmark)
  Worldwide translocation of teak – origin of landraces and present genetic base
   
5:45 pm - 6:00 pm Charles Cannon (Center for Tree Science, The Morton Arboretum, United States)
  Assisted diversification for the Anthropocene
  • 7:00 pm                     Departure to Gala dinner (15 minutes by bus)
  • 7:30 pm - 11:00 pm   Gala dinner and best poster session awards
  • 11:00 pm                   Return to dowtown Arcachon by bus
Thursday, June 2 2016 am

Free

or

"tour & oyster degustation"

9:45 - 12:30 am (departure 9:45 sharp, meeting in front of the convention center)

Group 1: Guided bus tour (accompanying persons: Antoine and Chantal)
 Group 2: Guided bay cruise (accompanying persons: Jean-Marc and Sandrine)

or

Genomic Selection Workshop (workshop page here)

9:00 - 12:30 am (auditorium)

Coffee break 11:00 - 11:30 am

Thursday, June 2 2016 pm

Free

or

Technical Workshop (workshop programme here)

3:00 - 6:00 pm (room xxx)

or

Genomic Selection Workshop (continuation, workshop page here)

2:00 - 6:30 pm (auditorium)

or

IUFRO Task Force event (event page here)

2:00 - 6:00 pm

Coffee break will be served from 4:00 - 4:30 pm for the different workshops

  • All day poster viewing
  • 7:00 pm - 9:00 pm    Wine & cheese tasting and poster session - Conference venue
  • Free evening
Friday, June 3 2016 am

Session 6: Resources, tools and methods 

(Sponsored by FORESTS...read more for a special issue "Genomics for Sustainable Forestry")


Chairs: John Mackay, Ross Whetten

Invited speaker

 
8:30 am - 9:00 am Stephen P. DiFazio (West Virginia University, United States)
  Genome Dynamics and Sex Determination in the Salicaceae

Selected talks

 
9:00 am - 9:15 am John E. Carlson (Pennsylvania State University, United States)
  The chinese chestnut (Castanea mollissima) genome
   
9:15 am - 9:30 am Margaret Staton (University of Tennessee, United States)
  Preservation of genome structure and gene sequence across the Fagales utilizing peach as an outgroup
   
9:30 am - 9:45 am Jérôme Salse (GDEC, INRA - Univ. Blaise Pascal, Clermont-Ferrand, France)
  Oak genome sequencing and evolution
   
9:45 am - 10:00 am Joelle Amselem (URGI, INRA, Versailles, France)
  Annotation of the oak genome sequence and associated bioinformatic resources
10:00 pm - 10:30 pm     Coffee break and taking-down posters

Invited speaker

 
10:30 am - 11:00 am John MacKay (Department of Plant Sciences, United Kingdom)
  Gene Copy Number Variations in spruce (Picea spp.): detection and potential roles in evolution

Selected talks

 
11:00 am - 11:15 am Vincent Segura (INRA, Orléans, France)
  A systems biology approach for identifying candidate genes involved in the natural variability of biomass yield and chemical properties in black poplar
   
11:15 am - 11:30 am Konstantin V. Krutovsky (Georg-August University of Göttingen, Germany)
  Pinus sibirica and Larix sibirica whole genome de novo sequencing
   
11:30 am - 11:45 am Patricia Faivre Rampant (INRA US 1279, EPGV/CEA/CNG, Université Paris Saclay, France)
  A new Genomic resource for Populus nigra and its deployment for genetic studies
   
11:45 am - 12:00 am Margot Paris (University of Fribourg, Switzerland)
  Genomic marker development for the study of the drivers of species diversification in neotropical Palms (Geonoma)
  • 12.00 am - 2:00 pm     Lunch
Friday, June 3 2016 pm
  • Session 6: Resources, tools and methods (continued)

    Chairs: John Mackay, Ross Whetten

Selected talks

 
2:00 pm - 2:15 pm Célia Michotey (URGI, INRA, Versailles, France)
  Forest tree GnpIS: an information system dedicated to forest tree genetics, genomics and phenomics
   
2:15 pm - 2:30 pm Omnia Gamal El-Dien (University of British Columbia, Canada)
  Implementation of the realized genomic relationship matrix to open-pollinated white spruce family testing for disentangling additive from non-additive genetic effects
   
2:30 pm - 2:45 pm Facundo Muñoz (INRA, Orléans, France)
  Spatial and competition effects in tree breeding
   
2:45 pm - 3:00 pm Ross Whetten (NC. State University, United States)
  Alternative approaches to modeling breeding value in tree breeding programs
   
3:00 pm - 3:15 pm Graham Farquhar (Australian National University, Australia)
  Biomass growth rate and effects of eCO2 – some simple theory and preliminary observations in Eucalypts
3:15 pm - 3:45 pm     Coffee break

Closing Keynote Lecture

 
3:45 pm - 4:15 pm Antoine Kremer (INRA, Université de Bordeaux, France)
  Concluding remarks: "Assisted migration into the wild"
  • 4:15 pm - 5:00 pm    Conference closing (C. Plomion) and discussion about holding a future "Genomics and Forest Tree Genetics" symposium (Y El-Kassaby, O Rajora, M Lstiburek)
  • Free evening
Saturday, June 4 2016 am
  • Departure